londnToday we had a more relaxing time and after a short bus ride we arrived at St Michael's Mount to sunshine and salty sea air. The tide was out so we could walk across to the immaculately kept island and castle.

The second stop of the day was the most western point of Great Britain, Land's End, and finally we stopped in Penzance to climb rocks on the beach, shell hunt, sunbathe and some brave souls took a paddle in the sea.

It was a warm sunny day that everyone enjoyed, including a birthday surprise for one of our drivers, and a great way to end our time in Cornwall. We went back to our families knowing it was the last time, so we had to make the most of it.

Tomorrow we are off to the big city - London is calling

Dnes jsme si více odpočinuli a po krátké jízdě autobusem jsme dorazili na St Michael's Mount, kde jsme si užili sluníčko a slaný mořský vzduch. Byl odliv, takže jsme mohli projít na dokonale udržovaný ostrov a hrad.

Druhou zastávkou dne byl nejzápadnější bod Velké Británie, Land's End. Nakonec jsme se zastavili v Penzance, abychom lezli po skalách na pláži, lovili mušle, opalovali se a některé odvážné duše vlezli po kotníky do moře.

Byl to teplý slunečný den, který si všichni užili, včetně narozeninového překvapení pro jednoho z našich řidičů a skvělý způsob, jak ukončit náš čas v Cornwallu. Vrátili jsme se k našim rodinám s vědomím, že to bylo naposledy, takže jsme toho museli maximálně využít.

Zítra vyrážíme do velkého města - Londýn volá!