ZÁKLADNÍ ŠKOLA DAVLE

UČÍME SE PRO ŽIVOT

Přihlášení

HLAVN FOTKAObě sedmé třídy navštívily 30. dubna 2024 historické město Tábor včetně dobrodružných chodeb v podzemí. Nejvíce času žáci strávili v Husitském muzeu na náměstí. Každé třídy se ujal jeden průvodce, který nás provedl zmodernizovanými expozicemi. V muzeu přibyly interaktivní prvky v podobě her, poznávání předmětů po hmatu a velmi oblíbený byl královský trůn, kde se žáci mohli vyfotit s korunou na hlavě a s pláštěm. Dalším zpestřením byl husitský dřevěný vůz, zbraně pravé, jejichž velká váha všechny překvapila i repliky sloužící k předstíranému boji mezi husity a křižáky na dřevěných koních.

 

Dokumentární film o středověku a opakování faktů pomocí myšlenkové mapy bylo určitě užitečné z pedagogického pohledu, ale žáci by si tuto část spíše odpustili.

Význam husitství v české historii a výjimečný rozsah hnutí za spravedlivější a rovnoprávnější postavení kališníků má své významné místo ve výuce dějepisu v 7. ročníku a exkurze do Tábora má velký význam.

V hodinách dějepisu se věnujeme středověku, konkrétně českým zemím. K tomu neodmyslitelně patří husitství. A kde jinde se nejlépe seznámit s touto dobou, než v Husitském muzeu v Táboře.

Cesta do Tábora nám rychle utekla – měli jsme vlastní autobus:), a pak už si nás převzala skvělá paní průvodkyně. Prošli jsme si táborské podzemní chodby, vytvořili časovou osu na náměstí, bojovali na hradbách husitskými zbraněmi, zhlédli krátký film a prohlédli si exponáty a hledali odpovědi na různé otázky z této doby. Domů jsme si dovezli spoustu zážitků a nových znalostí…

Věděli jste, že pod Táborem je 14km dlouhé podzemí ve 3 patrech? V podzemí lidé bydleli, schovávali svá zvířata a zásoby jídla. Lidé tam bydleli, když jim třeba shořel dům, protože v té době byly domy ze dřeva. P.A.

V Táboře mě nejvíc zaujalo, že se tam propadl tank, také mě zaujaly podzemní sklepy atd. A.T.

V Husitském muzeu Tábor mě nejvíce zaujalo to, jak dokonalý systém podzemí měli. Například, žena které se muž nevrátil z boje a ona by „neutáhla“ ekonomiku, Tábor nabízí levné bydlení v podzemí. S.M.

Věděli jste, že rodiny, které neměly dost peněz na pronajmutí domu nebo koupení, tak si laciněji pronajmuli prostor k bydlení v podzemí, kde byla docela zima. Zajímavé je, že veškerá zvířata i dobytek, jako třeba kráva, bydleli s lidmi v jedné místnosti, protože jim zahřívala domov. B.L:

V husitském městě Táboře mne zaujalo kvantum zbraní. Zaujalo mne to protože jsem nevěděl, že husité používali tolik zbraní různých tvarů.

V Táboře mě nejvíc zaujalo, že pod náměstím vedou podzemní chodby. V chodbách je plíseň, která je suchá a drolí se jako písek a vypadá trochu jako sůl. S.V.

A věděli jste, že v době husitů chudší lidé žili v podzemí a to mělo i dobré stránky. Za 1. v podzemí bylo bezpečno. Za 2. díky tomu, že v podzemí je chladno, měli tam i „středověkou ledničku“. Poté tam také měli dobytek, který jim dělal teplo. K.A.

DŮLEŽITÉ TELEFONY


kancelář školy: 257770452

ředitelka školy: 605375730

školní jídelna: 608010913

SOCIÁLNÍ SÍTĚ A ODKAZY


  



PRO UČITELE


 

školní email

ZŘIZOVATEL


 

Městys Davle


ADRESA ŠKOLY


Základní škola Davle

Školní 96, 252 06 Davle

email: reditel@zs-davle.cz


IČO: 47005319 | DIČ: CZ47005319

(ID DS): wwnnk9y

Číslo účtu: 2201841876/2010

REDIZO: 600053407

Copyright © 2013 - 2016 Základní škola Davle | Všechna práva vyhrazena | 

Informace o webu | zpětná vazba |