staen souborHrátky s ohněm mohou být samozřejmě velmi nebezpečné, ale když je provádějí odborníci na slovo vzatí, jsou nejen působivé a zábavné, ale i poučné! Děti z celého prvního stupně měly v úterý možnost se takových vědecky řízených pokusů osobně zúčastnit. V malé tělocvičně před jejich užaslýma očima šlehaly plameny, tryskala voda a vzduchem létaly kouřové obruče… Ne, nešlo o cirkus ani o vystoupení kouzelníka! Naši žáčci byli totiž na představení Divadla fyziky.

Jaký plyn hoří a jakým plamenem? A který naopak plápolající plameny uhasí? Co se stane, když zahřejeme zespoda nádrž naplněnou vodou? Proč stoupá teplý vzduch vzhůru? Je možné přelévat plyny? Nebo jak vytvořit kouřové signály? Všechny tyto (a mnohé další) napohled efektní pokusy, které dokázaly zaujmout a nadchnout každé dítě v sále, měly za úkol osvětlit malým divákům hned několik fyzikálních zákonů. Je totiž něco docela jiného se o něčem takovém učit, a moct si učivo prvouky či přírodovědy vyzkoušet v praxi! A kdo ví, třeba některý z plamenů, které představení provázely, zažehl právě v někom z těchto dětí onen pomyslný plamen vědeckého nadšení!