statue of sir nicholas"Je tu někdo, kdo mu vděčí za svůj život?" Otázka, která zazněla v roce 1988 v televizním pořadu BBC That's life změnila životy mnoha lidí, ale především sira Nicholase Wintona, člověka, který v průběhu roku 1939 zachránil život 669 převážně židovských dětí z okupovaného Československa. V davelském sále V Pivovaře se všechny třídy 2. stupně v pondělí 4. 12. zúčastnily projekce dokumentárního filmu "Nicholas Winton - Síla lidskosti" režiséra Matěje Mináče. V chronologickém sledu přehledně vypráví o meziválečných československých dějinách a vyzdvihuje činy člověka, který se do Prahy dostal jen náhodou a z vlastní iniciativy s pomocí několika přátel dokázal nezapomenutelnou věc - převezl do své vlasti a tím zachránil téměř sedm stovek dětí.

Po filmu následovala  debata s panem Zdeňkem Tulisem,  dramaturgem a vedoucím projektu. Necelé dvě hodiny nenechaly nikoho chladným a přiměly mnohé přemýšlet nad historií i osudy tzv. Wintonových dětí. Právě v době, kdy ve Velké Británii proběhla premiéra filmu One life (o N. Wintonovi) v hlavní roli s Anthony Hopkinsem tak bylo seznámení s příběhem "Britského Schindlera" správně načasováno. Na hodině Čj osmáci reflektovali tento program následovně:

Dobrý den, pane Nicholasi Wintone,
Dnes jsme o Vás ve škole měli přednášku, kde nás zasvětili do toho, co jste dělal před začátkem 2.světové války. Obdivuji Vaši odvahu, odhodlanost dobrou náladu a hlavně to, jak jste zachránil život téměř sedmi stu lidem. Sto šesti let jste se dožil zaslouženě. Tímto dopisem bych Vám chtěl poděkovat za vše, co jste udělal. S pozdravem ŠP

Dobrý den, pane Nicholasi,
dnes jsme byli tady u nás v pivovaře. Dívali jsme se na to, jak jste zachraňoval velkou spoustu dětí z Československa. Hodně se mi líbilo to, že někdo může udělat něco tak odvážného a organizačně náročného. Někdy bych se s Vámi chtěl potkat a zeptat se na spoustu věcí. Je velká škoda, že ten poslední transport nevyšel. Posílám pozdravy z Davle. Na shledanou JP

Dobrý den, pane Nicholasi Wintone,
viděla jsem hodinový hraný dokument o tom, jak jste pomohl 669 dětem, Chtěla bych Vám napsat, že Vás obdivuju. Vaši práci. Přijde mi hezké, že se někdo snažil pomoct dětem. Já osobně bych to nezvládla. Nezažila jsem tu dobu, ale vím, že to pro všechny bylo těžké. Celkem chápu, že jste o tom nechtěl mluvit a snažil jste se zapomenout, ale muselo se vědět, že je na světě tahle odvážný člověk…. Děkuji ŠJ