brouk5

Pokračujeme ukázkou krásných prací žáků 7.B, které vznikly v rámci hodin výtvarné výchovy. Dokonalé studie fantaskních brouků, které vznikly na základě pozorování skutečných vysušených exemplářů hmyzu. Děti si před samotným malováním pod lupou prohlédly, jak vypadá taková vosa, sršeň, můra, motýlek, moucha, brouk nebo kobylka…jaká mají kusadla a jak přesně vypadají jejich nohy, tělíčka, krovky.

S překvapením zjistily, že nohy hmyzu jsou často hodně (a legračně) chlupaté, kusadla děsivě špičatá, jako malé pilky a tělíčko vosy nebo sršně je úplně hladké a lesklé na rozdíl od hebce sametové můry či motýlka… Po takovém prozkoumání na vlastní oči se jim pak mnohem lépe ztvárňoval hmyz na papíře. Krásně se jim při tom podařilo zvládnout techniku kresby perkem a tuší (až na dva karamboly s lehce politou lavicí).

Výsledný tvar brouka parádně ozdobily podle skutečnosti a doplnily broučím nohám i kusadlům úplně živé chloupky a drápky. Černobílou kresbu si potom vyzkoušely dokolorovat anilinkami s efektem duhového přechodu barev od nejtmavší po nejsvětlejší….a ejhle! Amazonští brouci všech barev byli na světě! 

Pavla Charvátová