5

Herci z anglického divadla přizvali na svou pomyslnou cestu po Anglii žáky z 2. stupně.

Anglický mladík se seznámí v Praze s dívkou z východní Evropy a pozve ji na poznávací výlet do své země. Ocitneme se s nimi v letadle a  slyšíme hlášení pilota i stevarda, které zní opravdu jako ve skutečnosti. Poté navštívíme s naším párem Stonehenge, Hastings, Cantenbury a Londýn.

Mladík nás zkouší z anglických dějin a reálii a je dobrý pocit vidět, že se vždy najde nějaký žák, který je schopen správně odpovědět. Pak se rozvine mezi hereckým párem diskuze nad otázkou, zdali je královská rodina nedílnou součásti anglické identity nebo historický přežitek. Mladík bere do úst Shakespearova slova, a coby Romeo hovoří ke své mile stojící na židli. Romantika je poněkud otřesena přímý přenosem z fotbalového zápasu. Fotbal hold k Anglii patří. Nakonec se žáků ptají, zdali by se měli vzít či ne a většina je proti.

Mnoho žáku mi při zkoupání jejich názorů na představení řeklo, že jim naučná cesta Anglii přišla užitečná a většině rozuměli. Avšak hůře přijímali osobní zápletku představení a považovali za vhodnou pro mladší žáky. Takže příště méně romantiky a emocí?

Eva Nováková