ZÁKLADNÍ ŠKOLA DAVLE

UČÍME SE PRO ŽIVOT

Přihlášení

Chyba
  • Error the gallery with an id of: 140 is not published

728px Greet Someone Step 06Jedním z prvních slovíček, které se každé miminko od svých nejbližších naučí, je „pápá“. Už to je samozřejmě pozdrav a malý človíček je za každé jeho užití chválen, všichni se na něj smějí a pozdravení mu ochotně opětují, takže záhy pochopí, že tohle je správné a ostatním lidem se to líbí. Jenže roky plynou a děti zdraví stále míň a míň… a ani jejich rodiče už je v této činnosti tolik nepodporují. A právě z této zkušenosti vzešel na naší škole nápad udělat z běžné povinnosti – kterou se časem pozdrav stává – zábavu. A nejen zábavu, ale i něco, za co budou děti zase chváleny a odměňovány, co jim zas připomene, jak pěkné, příjemné, ale i okolím oceňované může obyčejné pozdravení být.

Při našem projektovém dnu samozřejmě nezůstalo jen u běžných slovíček, která děti jsou – nebo by měly být – zvyklé každodenně používat. Celé dopoledne bylo koncipováno jako sled nejrůznějších zábavných aktivit, při nichž žáci vyráběli, malovali, psali, vyplňovali pracovní listy, vyhledávali ve slovnících a encyklopediích, pracovali s počítači či interaktivními tabulemi, četli, poslouchali a dokonce i sledovali krátké naučné filmečky nebo pohádky věnované této problematice… a že jich je!

Projektový den začal ještě před prvním zvoněním! Žáci (a dokonce i jejich rodiče a učitelé) byli za každý pozdrav odměňováni veselou nálepkou ihned při vstupu do školní budovy, a to i ve školní družině. První hodina byla o poznání kratší – právě tak na naučení se pozdravu vylosovaného cizího státu, kterým pak v době mimořádné dvacetiminutové přestávky zdravily děti jako o překot všechny, které cestou potkaly… a to i několikrát za sebou. Aby se nezdržovaly vysvětlováním, odkud pozdrav pochází i pro větší názornost, měly na pažích papírové proužky, prezentující danou zemi, které si samy vyrobily… stejně jako pamětní medaile k tomuto dni.

Další vyučovací hodiny věnovali učitelé představování méně známých nebo dávno zapomenutých pozdravů, které se používají, či v minulosti používaly na našem území, ať už se jedná o pozdravy profesních, zájmových, věkových a dalších skupin nebo o pozdravy, za nimiž se bylo nutno vydat na cestu do daleké historie. S tím vyučujícím velmi pomohli žáci 8. ročníku, kteří si pod vedením paní učitelky Stöcklové nacvičili krátké veselé scénky, jejichž prostřednictvím dostali žáci všech ročníků příležitost ocitnout se na chvíli mezi vodáky, soudruhy, jeptiškami, příslušníky sokolského hnutí, turisty, rybáři, gayi nebo třeba ve slunné Itálii či při sbírce na stavbu Národního divadla. Osmáci se do předváděných rolí vžili natolik, že jejich přesvědčivé herecké výkony vzbuzovaly salvy smíchu ve všech třídách, které navštívili. Takto nabyté znalosti si žáci určitě na dlouho zapamatují! Jako každá veliká akce se ani ta naše neobešla bez pozornosti tisku... tedy přesněji žáků deváté třídy, kteří celodopolední dění pozorně monitorovali a neušla jim žádná- byť jen trochu významnější událost.

A jestlipak víte, co jsou to nonverbální pozdravy? Všichni je každý den používáme! Kdykoliv někomu zamáváme, usmějeme se na něj nebo jen pokývneme hlavou, posíláme mu pozdravení třeba i na druhou stranu rušné ulice, kam by náš hlas nedolehl. A paní učitelku pozdravíme povstáním před hodinou… což by taky mělo proběhnout beze slov. Víte například, že obyčejné podání ruky mělo původně ukázat tomu, koho zdravíme, že nemáme v ruce zbraň? A jak zdraví vojáci svého nadřízeného? Proč a při jakých příležitostech smekají muži klobouk? Tohle všechno... a ještě mnohem více se toho žáci v průběhu netradičního čtvrtečního vyučování dozvěděli, ale jistě se všichni shodneme na tom, že to úplně nejdůležitější, co z tohoto projektu vzešlo, je vzbuzení zájmu našich dětí (i jejich rodičů) o zdravení jako takové. Už v této chvíli můžeme říct, že se nám určitě podařilo tímto způsobem oslovit mnohem více dětí, než bychom dokázali prostřednictvím příkazů a trestáním jejich neuposlechnutí. Otázkou zůstává, jak silný a trvalý tento vliv bude... a jak nám v našem snažení budou nápomocni rodiče našich svěřenců.

DŮLEŽITÉ TELEFONY


kancelář školy: 257770452

ředitelka školy: 605375730

školní jídelna: 608010913

SOCIÁLNÍ SÍTĚ A ODKAZY


  



PRO UČITELE


 

školní email

ZŘIZOVATEL


 

Městys Davle


ADRESA ŠKOLY


Základní škola Davle

Školní 96, 252 06 Davle

email: reditel@zs-davle.cz


IČO: 47005319 | DIČ: CZ47005319

(ID DS): wwnnk9y

Číslo účtu: 2201841876/2010

REDIZO: 600053407

Copyright © 2013 - 2016 Základní škola Davle | Všechna práva vyhrazena | 

Informace o webu | zpětná vazba |