Sorry, we currently have no events.
View All Events

logo židovské muzeumŽáci 7.A a 9.třídy se seznámili s židovskými svátky, tradicemi a životním cyklem při exkurzi do Židovského muzea  v Praze. V naučném interaktivním programu Badatel, probádali tedy běh života, domácnost, Šabat, svatbu a Pesach. Mimo to navštívili Staronovou synagogu, Klausovu synagogu a prošli se Starým židovským hřbitovem. Cestou nás míjely davy turistů, které se přišly podívat na stejné místo jako my. Slyšely jsme kolem sebe nejrůznější světové i evropské jazyky. Jaký dojem zanechala exkurze na některých dětech se můžete dočíst níže.

Židovské muzeum v Praze

Ve čtvrtek 18.10. jsem jel se třídou autobusem na Smíchovské nádraží, odtud metrem a pak kousek pěšky. Dorazili jsme do muzea a byla nám přiřazena paní průvodkyně. Nejprve nás vzala na Starý židovský hřbitov, který jsme celý prošli. Všiml jsem si náhrobku Rabiho Löwa, to byl tvůrce golema. Dále jsme viděli Klausovu synagogu, kde byly nádherné svícny sedmiramenné a staré listiny. Dodnes je v Praze nejstarší funkční Staronová synagoga, která byla vybudována za Přemysla Otakara II. Synagoga se mi velice líbila. Dostali jsme při jarmulku, která se nosí do synagogy. Pak jsme šli do budovy, kde jsme měli připravený program. Rozdělili jsme se na skupinky a každá předváděla jednu židovskou tradici. Moje skupinka si vybrala židovskou svatbu.  VO – žák 7.A

Proč jsme se tam byli podívat?  Jeden důvod mě napadá, ale určitě jich je hodně, a to, abychom si uvědomili, že každý je jiný, věří v něco jiného a my bychom se to měli naučit respektovat. MN 9.tř.

Židovské Město – tato čtvrť byla kdysi židovským ghettem. Její obyvatelé nesměli z města, nebo pro to museli mít dobrý důvod. … Nejprve jsme se dozvídali něco o židovských tradicích, původu, stylu oblékání a svátcích. Poté jsme se vyrazili do Staronové synagogy. Tak se při bohoslužbách předčítá Tóra (židovská Bible – jen Starý zákon) Dozvěděli jsme se, že židovské národy nemají Proroka, a stále na něj čekají. ZH 9.tř.